• Podcast stand-upist, tussisöömisest ja muust elulisest. Saatejuhtideks koomikud Ari Matti Mustonen ning Mikael Meema. Liitu meiega @ https://twitter.com/tussisoojad Kirjuta saatele: tussisoojad@gmail.com NB! Kõik lood ja tegelased, mis podcastis mainitud, on väljamõeldud.
  Toeta meid ja liitu armeegai: https://www.patreon.com/tussisoojad


 • "Müstiline Venemaa" on Venemaa ajaloole pühendatud saatesari, mis käsitleb eri külgi ja epohhe Venemaa ajaloo algusest kuni 20. sajandini. Vaatluse all on nii poliitiline ajalugu kui kultuurilugu."Müstiline Venemaa" on palju kordi valitud kuulajate poolt Vikerraadio lemmiksaateks.
  Saatejuht on David Vseviov, helirežissöör Maris Tombach. Saatel on ka Facebooki lehekülg.
  Kuulake pühapäeviti kell 11.20 (kordus kell 21.20).

 • Ajakirjanikud Anvar Samost ja Huko Aaspõllu kohtuvad Vikerraadio igapühapäevases populaarses vestlussaates, et arutleda poliitikaelus toimuva üle.Juunis (2017) lahkus saatest välisministeeriumis strateegilise kommunikatsiooni nõunikuna tööd alustanud Hannes Rumm. Juunikuu (2017) kolmel pühapäeval osales külalissaatejuhina Hans H Luik. Juulist (2017) kuni mai alguseni (2018) tegi Samosti kõrval saadet  Ainar Ruussaar.  Toomas Sildam alustas mais (2018) ja tegi kaasa kuni 2021. aasta septembrini. 2021. aasta oktoobrist alustas Anvar Samosti kõrval tööd Huko Aaspõllu.

 • ”Pohmellipäev Mattias Naaniga” on täpselt see, mis esialgu tundub: päeval, mil Mattias Naanil (või podcasti kuulajal) on pohmell, on ta surutud mikrofoni ette ja rohkemat ei oskagi praegu lisada ega lubada.

 • Investeerimisjuttudes räägime iganädalaselt, mis toimub finantsturgudel. Aeg-ajalt kutsume külla ka põnevaid saatekülalisi, kellega investeerimisest pikemalt vestelda. Investeerimisjutte veavad eest Andres Suimets ja Tarmo Tanilas.
  Kui huvitud investeerimisest, aga ei tea, kuidas alustada, siis vaata meie investeerimiskooli: http://bit.ly/investeerimiskool.

 • Täitsa Pekkis Saates räägime põnevate inimestega nende elust ja asjadest, mis lähevad pekki. Miks need pekki lähevad, kuidas need pekki lähevad ja kuidas sellest kõigest võitjana välja tulla.Saatejuhid: Katrin Hinrikus-Karu ja Mihkel Vetemaa


 • Ühiskonda puudutavatel teemadel väitlevad väga erinevat maailmavaadet esindavad Ahto Lobjakas ja Varro Vooglaid.

 • Podcastis MULL räägime ägedate naistega elust ja ettevõtlusest , enesearengust ja eesmärkidest ning paljust muust, mis kõige selle juurde käib. Püüame oma kogemusi ja teadmisi jagades innustada Sind liikuma oma eesmärkide suunas - ükskõik kui ulmelised need ka ei oleks.

 • Digitund. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Hans Lõugas. Tehnoloogiauudised ja kommentaar inimkeeles.

 • Saade tehnoloogiaärist ja IT-firmadest. Saatejuhid Henrik Roonemaa ja Taavi Kotka.


 • Keskpäevatund on laupäeva keskpäeval eetris olev terav ja tempokas ühiskondlik-poliitiline jutusaade.

 • Hei, meie oleme Sandra Raju ja Kairi Killing ning antud podcastis räägime inimestega, kes on Sportlandile omaselt “Be 1st” mentaliteediga, tehes kõike oma elus täiskäigul kartmata olla esimene. Olgu tegu sportlase, ettevõtja või muul moel maailmaparandajaga, eesmärk on sukelduda nende inimeste mõttemaailma, kes loovad uusi normaalsusi ja suudavad saavutada uskumatuid tulemusi. Podcastis püüame aru saada, kuidas ka meie - tavainimesed - saaksime nende kogemusi ja harjumusi oma elus rakendada paremate tulemuste saavutamiseks.


 • Rahva Oma Kaitse analüüsib nädala sise- ja välispoliitika sündmusi. Alustame nädala teemaga, seejärel keskendume teistele meedias vastukaja leidnud probleemidele. Otse-eetris on kaks ajakirjanikku, kes ei karda olla kriitilised nii erakondade, poliitikute kui ajakirjanduse hindamisel. Ja lõpuks - see on romantika!
  Saatejuhid Mart Juur ja Andrus Kivirähk


 • "Rahva teenrid" analüüsib nädala sise- ja välispoliitika sündmusi. Alustame nädala teemaga, seejärel keskendume teistele meedias vastukaja leidnud probleemidele. Otse-eetris on kolm ajakirjanikku, kes ei karda olla kriitilised nii erakondade, poliitikute kui ka ajakirjanduse hindamisel.
  Saatejuht on Indrek Kiisler, Urmet Kook või Mirko Ojakivi.
  Kuulake laupäeviti kell 11.05 (kordus kell 21.05).

 • 2019. aasta jaanuaris meediamaastikule potsatanud ja koheselt populaarseks osutunud korvpallipodcasti "Pihtas Põhjas" vedasid esimesel hooajal (viis kuud) spordiajakirjanik Ivar Jurtšenko ja insider ehk asjatundja kõige laiemas tähenduses Gert Kullamäe. Igas saates oli külaline, üks kuulsam ja targem kui teine. Räägiti tõsistel teemadel ja tehti nalja. Peenelt. Enda kulul ka.

  Pärast seitsme kuu pikkust varjusurma tuli podcast levialasse tagasi 2020. aasta jaanuaris, taas viieks kuuks. Ent teisel kujul. Kullamäe jäi kõrvale. Teemad ja külalised olid aga jätkuvalt aktuaalsed, targad jutud peegeldasid korvpallirahva olevikku ja minevikku.

  Kolmas ring läks podcastil käima 2020. aasta septembris ja jällegi pisut teisiti kui varem. Saatejuhte lausa kolm - Kullamäe ja Jurtšenko kõrval hüppas pulti Alar Varrak. Insider'ite insider. Arutlused ja humoorikad vahepalad iga kahe nädala tagant ja nii varasuveni välja.

  Nüüd on käsil neljas ring ja taaskord muutustega - teadupärast on paigalseis tagasiminek ning seda tuleb vältida! Varrak tõusis tänu kaassaatejuhtidele rambivalgusesse ning hõivas TalTechi peatreeneri tooli. Tarkade klubi laua taha mahub tema asemel Janar Talts. Läbi aegade Eesti koondises kõige enam mänge pidanud mees.

 • Vikerraadio üks populaarsemaid saateid "Kuula rändajat" tutvustab maailma kaugeid paiku, nende loodust ja inimesi.2021.-2022. aasta hooaeg on selle sarja jaoks eriline, sest tänavu täitub 20 aastat esimese saate eetrisse minekust. Selle hooaja rännulood viivad kuulaja maailma erinevate põlisrahvaste juurde. Nende värvikate  rahvakildude otsingutel on käidud nii lõuna- kui põhjapoolkeral.  Saadetes tutvustatakse põlisrahvaste põnevat loodusekäsitlust, maailmanägemist ja veendumusi, mis meile mõjuvad tihtipeale vägagi üllatavalt.   Mõnikord on lisaks saatejuht Hendrik Relvele stuudios veel teinegi maailmarändur, kellega arutatakse põlisrahvaste teemasid üheskoos."Kuula rändajat" on eetris pühapäeviti kell 14.05 (kordus reedel kell 23).

 • Saatesarja eesmärk on luua mälupilt sajast säravast eesti inimesest ja sõpradest üle maailma, üksteiselt õppida ning tuua meid teineteisele lähemale.


 • Vestlussaates "Käbi ei kuku..." vaatavad üksteisele sügavalt silma laps ja lapsevanem. Ühe perekonna kaks põlvkonda.Kuhu on käbi kukkunud? Miks just sinna? Ning milline on ema või isa roll lapse jäljeraja kujunemises?Need on mõned küsimused, mida saate "Käbi ei kuku..." juht Sten Teppan külalistele esitab.
  Saade on eetris pühapäeviti kell 10.10.


 • Rein Lang ja Väino Koorberg arutavad selle üle, mis on ajakirjanduses ja mis on selle ümber.

 • Geenius.ee podcast kord nädalas investeerimisest ja rikkuse kasvatamisest.

 • Saade on eetris pühapäeval kell 12:00
  Raadio 2 populaarne arvamussaade. Saatejuhid Maalehe peatoimetaja Hindrek Riikoja ja Eesti Ekspressi toimetaja Indrek Lepik.
  Saade on eetris pühapäeval kell 12:00

 • "Ööülikool" jäädvustab eesti mõttelugu,  see on avatud ülikooli tüüpi saatesari, milles esinevad oma ala tipud auditooriumi ees.Laupäeviti kell 22.10Raadioteatri koduleht asub nüüdsest Jupiteris.

 • „Peep Pahvi ajahüpped“ on uus sporditeemaline podcast, kus fookus on Eesti spordi tipphetkedel ja nendes osalenud inimestel.


 • Meie analüüsiader künnab teemapõldu sisepoliitikast globaalsete arenguteni.


 • Välismääraja on saade välispoliitikast huvitatud inimestele. Tunni vältel võtame arutelu keskmesse kuni kolm teemat.

 • Saade on eetris pühapäeval kell15:00"Reispass" on reisisaade, kus rännatakse mööda kaugeid ja kaugemaid paiku, nauditakse reisimist kogu keha, vaimu ja kõigi kuue meelega, nuusutatakse Päris Elu Hõngu ning räägitakse teadlikumast reisimisest. Lisaks saatekülalistele ning mõtterännakutele mööda eksootilisi maid on fookuses ka erinevad reisimise viisid ning reisimisega seotud praktilised küsimused. Seega on Reispass mõeldud mitte vaid tugitooli-, vaid eelkõige aktiivsele reisijale. Keskmes on inimene ja tänapäev, elu siin ja praegu. Saatejuht Ivo Tšetõrkin on ninast sabani seotud rändamisega. Tema teiseks koduks on Peruu ja Amazonase vihmamets, millest on valminud artiklid, raamat "Minu Amazonas. Jõkke pissimine keelatud!" ning ka ETV reisisari "Õhinapõhised Peruus". Ivo korraldab reise ning viibib suure osa aastast Eestist eemal, seega valmivad paljud saated raadiodokumentalistika ja gonzo-ajakirjanduse vaimus – salvestuskohaks sobib ühtemoodi hästi Havanna tänav, Mehhiko ookeanikallas, Tai "punnvõrr" ning Amazonase sirisev vihmamets. Piilume nurgatagustesse ning avame salauksi, mida pole kirjas üheski reisiraamatus – igal pühapäeval kell 15:05 ning podcastis ja järelkuulamises nii öösel kui päeval.Saate teemaleht Facebookis: https://www.facebook.com/reispassSaatejuhi kontakt teemadeks ning külalisteks: ivo@amazonas.eeKuula Reispassi saateid siit!

 • "Mängumehed” on korvpallipodcast, kus saatejuhid Siim Raudla, Kristo Saage ja Priit Vene analüüsivad igal esmaspäeval eelmise nädala kuumimaid korvpalliteemasid ning vaatavad otsa tuleva nädala põnevuskohtumistele.
  Saatele annavad hoogu NORDAID, Infralink, Ballzy, Terminal Oil, Spordiareenid ning Arctic Sport.


 • Keskpäevatund on laupäeva keskpäeval eetris olev terav ja tempokas ühiskondlik-poliitiline jutusaade.

 • The Huberman Lab Podcast discusses neuroscience: how our brain and its connections with the organs of our body controls our perceptions, our behaviors, and our health.

  We also discuss existing and emerging tools for measuring and changing how our nervous system works.

  Dr. Andrew Huberman is a tenured Professor of Neurobiology and Ophthalmology at Stanford School of Medicine. His laboratory studies neural regeneration, neuroplasticity, and brain states such as stress, focus, fear, and optimal performance.

  For more than 20 years, Dr. Huberman has consistently published original research findings and review articles in top-level peer-reviewed journals, including Nature, Science, Cell, Neuron, and Current Biology.

  He is a regular member of several National Institutes of Health review panels and a Fellow of the McKnight Foundation and the Pew Charitable Trusts.

  Dr. Huberman regularly consults for technology development companies, professional athletic organizations, and various units of U.S. and Canadian Special Operations.

 • Uued Uudised on rahvuskonservatiivset maailmavaadet kandev uudiste- ja arvamuskanal. Meie kanalis saab kuulata Mart ja Martin Helme poliitikasaadet "Räägime asjast", Andres Raidi vestlussaateid "Poolkuu Igor Gräziniga" ja "Serviti" ning Erik Boltowski riigikaitse- ja julgeolekusaadet "Si Vis Pacem". Vaata ka www.uueduudised.ee

 • Esmaspäeviti kell 14.05 on eetris välismaailma teemasid kajastav "Välistund". Saatejuhid on Astrid Kannel, Evelyn Kaldoja, Indrek Kiisler ja Peeter Kaldre. 

 • Raadiosaates “Õnnevale(m)” jagavad avaliku elu tegelased, enesearengunõustajad ja terapeudid ausalt

 • Oktoobris jätkuvas "Peresaates" kõnelevad Katrin Saali Saul ja Siiri Tõniste häbist, enesetapust, vananemisest, emotsionaalsest vägivallast, ihast paarisuhtes ja paljust muust. Saade on Vikeraadio eetris pühapäeviti kell 16.05.Vikerraadio "Peresaade" räägib perest, paarisuhtest ja kõigest sellega seonduvast. Saadet teevad  pereterapeudid Katrin Saali Saul ja Siiri Tõniste."Peresaade" on eetris pühapäeviti kell 16.05 ja kordub neljapäeva õhtuti kell 21.05. Saate helirežissöör Anna-Maria Kurrel. Kirjad ja küsimused on oodatud aadressile peresaade@err.ee

 • Emma has a LOT on her mind. Good thing she has a podcast to talk about it all. Appropriately named, anything really does go on this podcast. Thoughts, conversations, and advice on topics from relationships and dealing with failure, to the trials and tribulations of being a cat mom, and ridiculous stories with friends we can all relate to. It’s raw, intimate, and nothing is off limits (seriously, Anything Goes). It may be serious, it’ll mostly be funny, and it’ll always be entertaining. New episodes every Thursday. 

 • Lewis Howes is a New York Times best-selling author, 2x All-American athlete, keynote speaker, and entrepreneur. The School of Greatness shares inspiring interviews from the most successful people on the planet—world-renowned leaders in business, entertainment, sports, science, health, and literature—to inspire YOU to unlock your inner greatness and live your best life.


 • Tim Ferriss is a self-experimenter and bestselling author, best known for The 4-Hour Workweek, which has been translated into 40+ languages. Newsweek calls him "the world's best human guinea pig," and The New York Times calls him "a cross between Jack Welch and a Buddhist monk." In this show, he deconstructs world-class performers from eclectic areas (investing, chess, pro sports, etc.), digging deep to find the tools, tactics, and tricks that listeners can use.

 • Kogumispäeviku podcastis räägime põnevate saatekülalistega, kuidas ronida rahatarkuse redelil ülespoole ja jagame praktilisi nippe, kuidas enda ja oma pere rahalist heaolu edendada.

  Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse algatatud Kogumispäeviku podcast on kasvanud välja samanimelisest Facebooki grupist, kuhu on koondunud juba 40 000 inimest.
  Liitu grupiga 👉 facebook.com/groups/1310707785627509/

 • Tere tulemast kuulama 1STAGE vestlust! Iga kuu istume maha ühe andeka Eesti inimesega, et hubases õhkkonnas vestelda tema elust, loovusest ja harjumustest. Meie külalised on pärit erinevatest eluvaldkondadest: meelelahutus, ettevõtlus, sport, kunstid, muusika, film, teater jpm.Rohkem infot meie kodulehel: 1stage.eu

 • Star FM - Suhtes. Kirsti Timmer ja Rene Puura räägivad avameelselt suhetest igal laupäeval kell 11:0

 • Apple Kultus on podcast, kus Andres Kostiv, Ahti Kaskpeit ja Rein Repson arutavad kõigest Apple universumis.

  Apple Kultus on Marathon Studios originaal produktsioon.

 • Josh Peck and "Ugh It's Joe" Vulpis present MALE MODELS Support this podcast: https://anchor.fm/malemodels/support

 • Priit Liivak, Tiit Paananen, Sergei Anikin igal nädalal arendajalt arendajale jutud.

 • The Ultimate Guide to Crypto Finance. Level up. Go bankless.


 • Eesti vanim mälumängusaade "Mnemoturniir" oli esimest korda Vikerraadios 23. detsembril 1967. aastal. Aastate jooksul on eetrist läbi käinud üle kümne tuhande küsimuse sadadelt raadiokuulajatelt. "Mnemoturniiri" mängijate põhikoosseisu kuuluvad Marju Kõivupuu, Ivo Linna ja Hannes Rumm.
  Saadet juhib Tarmo Tiisler, toimetaja on Marje Lenk.
  Kontakt:elektronpost: mnemoturniir@err.eeautomaatvastaja : 698 89 57postiaadress: Gonsiori 21, Tallinn 15020
  Kuulake pühapäeviti kell 11.05 (kordus kell 21.05)

 • Podcast “Kinnisvarajutud” võtab luubi alla Eesti kinnisvaraturu ning üritab erinevad teemad sügavuti lahti rääkida. Eesmärk on rääkida kinnisvarast kui varaklassist (väike)investori vaatenurgast ning olla valdkonnast huvitatutele abimeheks ja meelelahutuseks. Saatejuhid on mikroinvestor ja kinnisvarahuviline Siim Semiskar ja kinnisvaramaakler ning 1Estate Kinnisvara juhatuse liige Algis Liblik. Kuulajad saavad kaasa rääkida, küsimusi küsida või saate kohta tagasisidet anda Facebooki grupis Kinnisvarajutud.

  Toeta meie tegemisi Patreonis: https://www.patreon.com/kinnisvarajutud

 • Ausad Mehed podcast keskendub isiklikule arengule läbi eneseteadlikkuse ja iseenda analüüsimise edendamise. Saadete eesmärgiks on motiveerida ja inspireerida kuulajaid, olemaks rohkem ausam iseenda vastu, võttes seeläbi suuremat vastutust enda isikliku elu ees. Individuaalne avatus, julgus rääkida ja enda ning teistega läbinisti aus olemine on see, mis kasvatab eneseteadlikkust ning viib parema ja õnnelikuma elu juurde!

  ​Podcast keskendub meestele ja naistele, kes soovivad ennast arendada ja elus iseenda parema versioonini liikuda. Keskendume saadetes emotsionaalsele tasandile, eneseteadlikkusele, vaimsusele, aususele, armastusele, elu eesmärgile, otsekohesusele, edule, suhetele teistega ja iseendaga, psühholoogiale, ellusuhtumisele, maailmavaatele, elufilosoofiale, perspektiivile, mõttelaadile ja veel paljudele teistele aspektidele, mis on olulised, kui soovime olla paremad inimesed teiste ja ka iseenda vastu!

  ​Podcastis Ausad Mehed käsitletavad teemad on kõik väga elulised ja igapäevased, millega tihtipeale tegeleta ei soovita, kuid mis piisava tähelepanu korral eluliselt olulisi ja soovitud tulemusi siiski toovad.

  Chris Kala - http://www.chriskala.com

 • Ajaloosaade "Eesti lugu" uurib Piret Kriivani juhtimisel Eesti taasisesisvumise 30. aastapäevale pühendatud minisarjas "Äratulek", kuidas Eesti uuesti iseseisvaks sai. Saade on Vikerraadio kavas laupäeviti kell 13:05.
  "Eesti lugu" on rahvuse lugu ja kõikide Eestimaa rahvaste lugu. "Eesti lugu" jutustab sellest, kuidas me oleme eestlastena kõigi raskuste kiuste kolmeks tuhandeks aastaks püsima jäänud.Loe siit.
  2004. aastast on sarjas käsitletud Eesti muinasaega, keskaega, Liivimaa suurte sõdade ajajärku, reformatsiooniaega, Eesti iseseisvumist ja Vabadussõda, 1918. aasta Saksa okupatsiooni ja Eesti hajuskonna lugu välismaal, samuti Eesti ajalugu läbi naabrite Soome ja Läti vaatenurga, Konstantin Pätsi ja Jaan Tõnissoni elu ja tööd, esimest laulupidu jpm.Saate autor on Piret Kriivan. Saate helirežissöör on Vivika Ludvig.
  "Eesti lugu" saab kuulata Vikerraadiost laupäeviti kell 13.05, kordusena esmaspäeviti kell 23.05 ja taskuhäälingus, saatel on Facebooki leht.

 • Äripäeva raadio saated on nüüdsest järelkuulatavad https://raadio.aripaev.ee või Äripäeva raadio äpis! Eesti juhtiva majanduslehe raadio, kus teemaks päevakajalised majandus- ja poliitikateemad ning praktilised soovitused nii isikliku, ettevõtte edu kui rikkuse kasvatamiseks.

 • / tuleva (ja mineva) lainel /
  Loome kuulamisruumi, kus vabalt arutada kunsti, teaduse ja digitaalse vahendatuse üle. Kombineerime erinevad praktikad, lahkame teooriaid, vahetame kogemusi. Maailm muutub, meeldib see meile või mitte, ja selle sees on meil vaja otsida uusi radu.
  eˉlektron.signal’i formaadid on:
  “signal” vestleb kunstnike, teadlaste, mõtlejate ja praktikutega, saatejuhtideks Peeter Kormašov, Taavet Jansen ja Bohdana Korohod.
  “tõlked eemalviibijatele” on eksperimentaalne formaat, kus meie “tõlgid” Heneliis Notton, Alissija-Elisabet Jevtjukova ja Oliver Issak käivad kultuurisündmustel ja tõlgivad oma vahetut, tihtipeale toorest ja vastuolulist kogemust otse kuulajale.
  Uus episood igal kolmapäeval.
  Tunnusmeloodia: Argo Vals.
  Mixing ja mastering: Hendrik Kaljujärv.
  Graafiline disain: Jaan Evart.
  Veel infot: https://elektron.art/signal

 • Haaravad jutuajamised inimeseks olemisest ning armastusest. Põnevad külalised ja avastusi pakkuvad vestlused. Saateid juhivad näitleja Veiko Tubin ning Elina Naan.

 • Saade, kuhu ma kutsun külla inimesi, kes mulle huvi pakuvad ja kelle tegemiste kohta tahaks rohkem teada saada!

 • In each episode, we talk with inspiring scientists, thinkers, and other self-actualized individuals who will give you a greater understanding of yourself, others, and the world we live in. Scott Barry Kaufman explores the depths of human potential and tries to get a glimpse into human possibility in every episode.


 • Raadio Kuku tehnoloogiasaade. Saate põhifookuseks on tarbijaelektroonika, internet, mobiilimaailm jne.

 • Saa tuttavaks Lauret Uustalu ja Elis Liivaruga, särtsakad entusiastid, kes juhivad Ausad Naised podcasti. Astusime välja ja Ausad Mehed podcasti inspiratsioonil jagame kuulajatele ausat, autentset ja ehedat olemist, mis inspireeriks ka teisi hingelisi olema oma elus teadlikum, tundma elu täisväärtuslikku naudingut ja liikuma enesearengu radadel.
  Selleks, et meiega koos saaks nii nutta, kui naerda, oleme alati samm mugavustsoonist väljas seda koos täieliku läbipaistvusega.

 • A podcast for early career psychologists. If you're looking for inspiration and advice for your psychology career, you're in the right place. Amy Felman interviews working psychologists from diverse fields with all levels of experience as they share their journeys, challenges and career breakthroughs that have lead them to where they are today. Tune in and discover how we all wear it differently.

 • Изучайте «Экономику на слух» вместе с нами! Мы разбираем самые интересные явления из мира экономики, финансов и инвестиций.

  «Экономика на слух» — это проект Российской экономической школы, а это значит, что нашими гостями будут ведущие профессора и эксперты с мировым именем. Вы услышите комментарии и мнения не только экономистов, учёных, бизнесменов и представителей госорганов, но и недавних выпускников РЭШ.

  Мы выходим каждый вторник и ждем ваши отзывы на нашу работу. Если захотите получше изучить освещаемые нами темы, то приглашаем на специально созданный портал - guru.nes.ru, там мы собрали все расшифровки и дополнительные материалы, которые помогут вам изучить "Экономику на слух" вместе с нашей командой! Спасибо, что слушаете!

  Для обратной связи: podcasts@nes.ru 

 • New episodes come out every Monday for free, with 1-week early access when you join Amazon Music or 1-week early and ad-free for Wondery+ subscribers

  "SmartLess" with Jason Bateman, Sean Hayes, & Will Arnett is a podcast that connects and unites people from all walks of life to learn about shared experiences through thoughtful dialogue and organic hilarity. A nice surprise: in each episode of SmartLess, one of the hosts reveals his mystery guest to the other two. What ensues is a genuinely improvised and authentic conversation filled with laughter and newfound knowledge to feed the SmartLess mind.

 • "Mehed ei nuta" on 2007. aastal Kalev Spordi eetris telesaatena alguse saanud, seejärel aastaid Kuku raadio kuulatavuse tippu kuulunud, 2017. aasta juunist Delfis ilmuv spordisaade, kus Delfi ja Eesti Päevalehe ajakirjanikud Jaan Martinson, Tarmo Paju ja Peep Pahv arutlevad, vaidlevad, lõõbivad, aasivad, kommenteerivad, ennustavad. Seda kõike sporditeemadel. Ja ausalt, otsekoheselt ja keerutamata.

  Saade on eetris igal teisipäeval kell 11: pildis ja helis, järelkuulatavana ja -vaadatavana, samuti allalaetava podcast'ina. Kõik saated leiab aadressilt delfi.ee/mehedeinuta, saatejuhtidele saab lisaks Facebookile kirjutada meilitsi men@delfi.ee.

 • Hosts Nic and the Captain invite you to grab a chair, grab a beer and join them as they talk some true crime. This is no ordinary garage: it’s a rabbit hole of true crime, with a generous supply of alcohol and banter to lighten the load. From international atrocities to heinous stories on (US) home turf, dive head-first into a different case each week, and enjoy a cold one whilst your there. 
  If you consider yourself an armchair detective, you’re in the right place, and you’re amongst friends. For the mystery-seeker, True Crime Garage presents an archive of missing persons, unsolved and cold cases, plus accounts of infamous serial killers and chilling solved cases. 
  True Crime Garage has just one rule: don’t litter. Remember to not take yourself too seriously because if you do, nobody else will. 
  Missing persons (including):
  Maura Murray 

  Brandon Lawson 

  Asha Degree

  Wiliam Tyrell

  Emma Fillipoff

  Brian Shaffer

  Jaliek Rainwalker 

  Madeleine McCann

  Jennifer Kesse
  Unsolved cases (including):
  Mitrice Richardson 

  Kendrick Johnson

  JonBenet Ramsey

  The Delphi murders

  OJ Simpson

  The Tylenol Murders 

  Elisa Lam

  The Photo: Kris Kremers and Lisanne Froon 

  The West Memphis 3 

  Amy Mihaljevic  Serial killers (including):
  The Long Island Serial Killer (LISK)

  Zodiac 

  Ted Bundy

  The Backpacker: Ivan Milat 

  BTK: Dennis Rader

  John Wayne Gacy 

  Jeffrey Dahmer 

  Edmund Kemper

  Ed Gein
  Solved cases (including):
  Chris Watts

  The Unabomber 

  John Lennon 

  Scott Peterson

  Son of Sam

  Columbine

  Room 309: Sidney Teerhuis-Moar

  Kenneka Jenkins

  Rae Carruth 

 • Подкаст о медицинских открытиях, которые изменили мир.

  Педиатр Фёдор Катасонов рассказывает, как врачи учились лечить болезни, которые раньше считались приговором, решались на новые операции и открывали — иногда случайно — лекарства, без которых мы не представляем себе современную жизнь.

  Новые эпизоды — по средам раз в две недели.

  Это подкаст студии «Либо/Либо».

  Instagram студии: @libolibostudio

  YouTube канал студии: ЛибоЛибо

 • It is safe to say that I have wandered a bit. I served in the military, flew some jets, jumped out of most, climbed mountains (I jumped off of them too), taught fitness, owned a gym, and have spent the last few years speaking to organizations and leaders. It has been a journey, and in all honesty, I have no idea where it is going. I seek the things that make me uncomfortable. I move towards things that scare me. I think you should too

 • The Live Awake podcast helps bring you back to your grounded center through reflection and guided meditation.

  This podcast lends a new outlook to some of life's hard landscape. Perspective is everything, and by choosing to live awake to all that blooms in front of us we begin to live a more empowered life where joy becomes our natural state of being rather than something we occasionally stumble upon. Through living awake we become conscious participants in our life’s unfolding.

  At the end of each episode you will be guided through a short meditation on the topic at hand to help loosen the spots we can feel victim to. By doing this we come to understand we can choose not our usual, painful unconscious habits but instead to live from a place of grounded awareness, free from suffering.

  Live awake is for all those devoted to their hearts, devoted to the soul behind their ribs that came here to grow and expand, to all those devoted to learning, respecting and honoring the ways they are being called to do so.

  It is a place where one can come to close their eyes and rest a while on their breath, and see all they trouble and toil alongside is truly a gold lined cloud, holding a message of great hope and learning cradled within it.

 • Siin ilmuvad Levila erinevad intervjuud meie autoritega ning taskuhäälingud.

 • «Никакого правильно» (ex. «Бережно к себе») — это депрессивный стендап о ментальном здоровье, родительстве и правах женщин. Ксения Красильникова и Маша Карнович-Валуа разговаривают о том, что каждый и каждая имеет право на сложные чувства, на поиск способов обходиться с ними, а еще на личные убеждения и свободу.

  Приходите к нам в инстаграм: @no.pravil.no
  По поводу партнерств пишите на gulnara@libolibo.ru

 • Russia, behind the headlines as well as in the shadows. This podcast is the audio counterpart to Mark Galeotti's blog of the same name, a place where "one of the most informed and provocative voices on modern Russia", can talk about Russia historical and (more often) contemporary, discuss new books and research, and sometimes talk to other Russia-watchers. It will come out at least once a month, but if you'd like to try and make sure it comes out more often, support my work, or want to ask questions or suggest topics for me to cover, do please contribute to my Patreon at https://www.patreon.com/InMoscowsShadows

 • Чиллософия Ирины Хакамада

 • Get expert opinions on the latest social media marketing news, from Social Media Examiner. Hosted by Michael Stelzner, this show shares only the news you need to know. You’ll gain quick insight that could provide you a competitive advantage. Watch the live show at SocialMediaExaminer.com/liveshow

 • What would it mean for your business if overnight… every $10 you spent on marketing, brought you $100, or if your next launch saw a 20% sales number increase from the last one? Those are just 2 incredible success stories that our clients at Hirsh Marketing have attributed to working with us. And there are hundreds more who have gone through The Not For Lazy Marketers Process and have seen dramatic increases in revenue and an end to social media & marketing stress! We’ve managed over $5 million in ad spend and generated over $57 million in revenue for our clients. Now The Not For Lazy Marketers Podcast gives you a behind the scenes look at The Not For Lazy Marketers Process (the secret sauce to these amazing results), how we get these results consistently for our clients every. single. day; and how you can begin to apply OUR multi-million dollar takeaways to YOUR business.

 • Crypto assets and blockchain technology are about to transform every trust-based interaction of our lives, from financial services to identity to the Internet of Things. In this podcast, host Laura Shin, an independent journalist covering all things crypto, talks with industry pioneers about how crypto assets and blockchains will change the way we earn, spend and invest our money. Tune in to find out how Web 3.0, the decentralized web, will revolutionize our world. Disclosure: I'm a nocoiner.

 • Автор и ведущая подкаста «Психология на Дожде» Александра Яковлева создала уникальную экспертную платформу, куда она приглашает авторитетных психологов и педагогов, разговаривает с ними на самые разные темы – от стресса и зависимостей до поиска пары и причин семейных раздоров.

  «Психология на Дожде», в первую очередь, образовательный проект, где гости выпусков делятся своими знаниями, которые могут быть полезны каждому.
  Взгляд конкретного гостя не является истиной в последней инстанции, но позволяет задуматься и обратить внимание на некоторые аспекты нашей жизни.
  Пишите нам на почту: psychology@tvrain.ru
  Наш инстаграм: https://www.instagram.com/podcastpsychology/?hl=ru

 • LHV on Eesti pank ja pensionifondide haldur. Meie visiooniks on Eesti, kus inimesed ja ettevõtted julgevad suurelt mõelda, ette võtta ja tulevikku investeerida. LHV Podcastiga juhime tähelepanu teemadele nagu majandus, investeerimine, ettevõtlus, pangandus ja innovatsioon. Kõigele, mis LHV-ga kokku käib. Põnevad jutuajamised ja inimesed. Ootame ka sinu tagasisidet. Head kuulamist!

 • Raamatusaade "Lappaja" toob kaks korda kuus kuulajani hetke kuumimad nimed kirjandusmaailmas ja põnevaimad raamatud. Eesti Päevalehe kultuuriajakirjanikud lappavad raamatuid autorite, kriitikute, ajaloolaste ja teistega. Saatejuhid on Kristi Helme ja Peeter Kormašov.

 • In "Hardcore History" journalist and broadcaster Dan Carlin takes his "Martian", unorthodox way of thinking and applies it to the past. Was Alexander the Great as bad a person as Adolf Hitler? What would Apaches with modern weapons be like? Will our modern civilization ever fall like civilizations from past eras? This isn't academic history (and Carlin isn't a historian) but the podcast's unique blend of high drama, masterful narration and Twilight Zone-style twists has entertained millions of listeners.

 • Tim Dillon is a comedian and tour guide. He’s very excited to give you a tour of the end of the world. Each week from a porch in Los Angeles he shares apocalyptic visions with his friends and berates a local diner.

 • Siit leiad Levilas ilmunud artiklite sisse loetud versioonid.

 • Investeerimisklubi ametlik podcast. Investeerimisklubi on Eesti väikeinvestorite kogukond, kus oled ümbritsetud sarnaselt mõtlevate ja edumeelsete inimestega!

 • Explore true stories of the dark side of the Internet with host Jack Rhysider as he takes you on a journey through the chilling world of hacking, data breaches, and cyber crime.

 • Edmund Burke’i Selts on kodanikeühendus, mille liikmed peavad oluliseks lääne tsivilisatsiooni alusväärtusi – üksikisiku vabadust ja vastutust, turumajandust ning riigivõimule seatud konstitutsioonilisi piiranguid. Seltsi liikmed astuvad vastu ohule, mida kujutavad endast nii poliitilise spektri vasak- kui paremtiivalt pärit totalitaarsed ideoloogiad. Oma seisukohtade tutvustamiseks ja selgitamiseks annab selts välja oma raamatusarja, korraldab loenguid ja kasutab muid haritud avalikkuseni jõudmise vahendeid.

  See acast.com/privacy for privacy and opt-out information.

 • See pole saade autopededele, vaid lihtsalt inimesele, kes oskab autoga sõita ja kes tahab meie seltsis pool tundi mõnusalt aega veeta. Stuudios on Autogeeniuse autorid nagu Hans Lõugas, Tarmo Tähepõld, Peeter Koppel ja teised.

 • Правильный, комбинированный фид избранных передач, версия 2.3

 • Börsijutud - investor vs kaupleja

  Video formaadiks külasta meie YouTube'i kanalit aadressil Börsijutud.ee

  Saatejuhid on investor Märten Kress (DividendInvestor.ee) ja kaupleja Markus Tamm (TraderMarkus.com).

  Võtame ette parasjagu laineid löövad ja aktuaalsed börsiteemad. Märten ei tea, mida Markus temalt küsib ning Markus ei tea, mida Märten temalt küsib.

  Saated on meelelahutusliku sisuga. Me ei soovita osta ega müüa ühtegi finantsvara. Iga inimene on vastutav oma finantsotsuste eest. Iga finantsotsus võib viia kapitali kaotuseni.

 • Unejutud - mõrvad, kummitused, deemonid ja kõik muu. Unejutud podcast on kahe Pärnu tüdruku (Eliise ja Agnes) loodud jutusaade, kus igal kolmapäeval avaldatakse uus osa, milles naised räägivad veini kõrvale kahest päriselt juhtunud ning dokumenteeritud lahendamata müsteeriumist, „huvitavast“ mõrvaloost või paranormaalsest intsidendist.

 • Design is everywhere in our lives, perhaps most importantly in the places where we've just stopped noticing. 99% Invisible is a weekly exploration of the process and power of design and architecture. From award winning producer Roman Mars. Learn more at 99percentinvisible.org.

 • Pearaadios räägime vaimsest tervisest ja selle hoidmisest.
  Saatejuhtideks on Eestis tuntud inimesed (enamjaolt mõnes teises valdkonnas kui vaimne tervis). Külalisteks on vaimse tervise spetsialistid ja koolitajad.
  Räägime lihtsalt ja ausalt erinevatest vaimse tervisega seotud muredest ja väljakutsetest ning sellest, kuidas toetada iseennast ja oma lähedasi vaimse tervise murede korral, mis on vaimse tervise esmaabi ja mida saab igaüks meist oma vaimse tervise toetamiseks teha? Räägime depressioonist, ärevushäiretest, liigsest stressist ja läbipõlemisest, sõltuvustest, söömishäiretest ja paljust muust. Uuri vaimse tervise kohta ka: peaasi.ee

 • Meelis Oidsalu lopsakas, ent ülikonstuktiivne podcast ERR kultuuriportaalis

 • Alkeemia Podcast on saade, kus me kaks korda kuus pühapäeviti räägime põnevate külaliste ja oma ala ekspertidega tervise, psühholoogia, eneseareng ja vaimsuse teemadel. Selleks, et
  Alkeemia - muutumise kunst ja elamise teadus!


 • "Kinovärgiga mandariin" toob kuulajani värskeimad muljed kinosaalide pimedusest ja filmimaailma telgitagustest. Vabakutselised filmikriitikud Andrei Liimets, Maarja Hindoalla ja Ralf Sauter pressivad iganädalaselt mahlaks nii Hollywoodi kassahitid kui kodumaise kino viljad, muu maailma filmikunstist rääkimata. Jutuks tulevad nii uued tulijad kui erilinastused, festivalid ja retrospektiivid, sekka noppeid kinoajaloo varasalvest. Ägedad külalised ja filmidest kõrva jäänud muusika pealekauba.

 • Bill Burr rants about relationship advice, sports and the Illuminati.

 • Kuskilt tuleb alustada...
  Saatejuht: Karel Laipaik
  Asutaja: Indrek Põldvee
  #HakkameTegutsema

 • Kuidas oma tooteid ja teenuseid internetis edukalt müüa. Praktilist turundusnõu jagavad Boost Yourselfi ja Nullist asutajad Sven Nuum ja Teet Torim.


 • Poliitika- ja ühiskonnaelu valupunktide kallal teritavad hambaid Kalle Muuli ja Marti Aavik.

 • Kaks ja pool aju podcasti teevad kaks ja pool stand-up koomikut, kelle saadetel pole absoluutselt mitte mingisugust sisulist mõtet ega eesmärki. Tõenäoliselt me seame selle saatega ohtu oma karjäärid ja võimalused kunagi poliitikasse minna. Uhkust tunneme selle üle, et ükski podcast pole rohkem demograafilisi gruppe välja vihastanud.

  Saateid teevad Steven Tiirk, Tauri Einberg ja Tambet Sild

  NB! Episoodides mainitud tegelased ja võetud seisukohad on väljamõeldud ja ei esinda podcasti tegijate ega toetajate seisukohti!

  Kirjuta meile huvitavaid lugusid: kaksjapoolaju@gmail.com


 • Tarkade klubi pakub kuulajatele nädalavahetusel meelelahutuslikus vormis intellektuaalset kaasamõtlemist läbi mälumängu.

 • The only way Rosie and Chris Ramsey can have a conversation without being interrupted by a toddler or ending up staring at their phones is by doing a podcast. They’ll be chatting all about life, relationships, arguments, annoyances, parenting, growing up and everything in between. Each week they will answer questions from the public and a secret celebrity.

 • Подкаст, в котором изучают секс и тело и отвечают на сложные вопросы, связанные с сексуальностью.

  Telegram: @nesex
  Instagram: @etorasvesex
  Patreon: www.patreon.com/etorazveprod
  Для связи: hello@etorazvesex.ru

 • Septembri lõpus liitus Vikerraadioga kogenud diplomaat Harri Tiido, kes kaks korda nädalas pakub sissevaadet rahvusvahelisse poliitikasse. Maailma eri nurkades toimuva taustad on enamasti sügavad ja mitmekihilsed.
  Septembri lõpus 2020 liitus Vikerraadioga kogenud diplomaat Harri Tiido, kes kaks korda nädalas pakub lühilugude sarjas sissevaadet rahvusvahelisse poliitikasse. Maailma eri nurkades toimuvat võib selgitada lokaalsete juhustega, kuid taustad on enamasti sügavamad ja mitmekihilised. Saatesarjas avab Harri Tiido maailmas toimuvate sündmuste ja protsesside taustu ning tagamaid."Harri Tiido taustajutud" on eetris teisipäeviti ja neljapäeviti saates "Uudis+".

 • "Futboliit" räägib jalgpallist kodu- ja välismaal. Paeludes nädalast-nädalasse sadu miljoneid inimesi ümber maailma, pakub jalgpall kõneainet aastaringselt ning maailma tippliigad, koondisemängud ja kodune vutt toovad regulaarselt kaasa sündmuseid, kuulujutte ja skandaale, mis väärivad lähemat analüüsimist. Raul Ojassaar ja Joel Indermitte on valmis seda kõike tegema!

 • Dating coach, Marni Battista, is the queen of making her clients irresistible to men and not just any men, high quality men. Marni is a certified professional Dating and Relationship Coach and Expert, writer, and nationally recognized print and online magazine expert (Cosmopolitan Magazine, Yahoo! Shine, Huffington Post, YourTango.com, CupidsPulse.com, Men’s Fitness, Glamour and more). She has also had guest appearances on CBS, ABC, and Loveline (filling in for Dr. Drew!) Marni’s weekly dating and relationship web show, “The Dating Den,” has over 2.6 million views, and she was named one of the 10 Best Women’s Dating Experts by @DatingAdviceCom.​

 • The Always Sunny Podcast is an unofficial look back on the past fourteen seasons of the hit show, It’s Always Sunny in Philadelphia, hosted by Glenn, Charlie, and Rob. With the fifteenth season dropping December 2021, the guys are going back to where it all began: 2005. Starting with the very first episode, they’ll rewatch every season and give us a deep dive into their memories of creating the show, reveal how they first met, and discuss how they created a lasting partnership that has endured the better part of two decades. That is, if they can remember any of it.

 • The economy explained. Imagine you could call up a friend and say, "Meet me at the bar and tell me what's going on with the economy." Now imagine that's actually a fun evening.


 • Armastades reisida, annab Neeme Raud ülevaate just neist paikadest, kus ta parasjagu viibib.

 • When a relic from his past is rediscovered, folklore professor Jeremy Bradshaw puts his life on hold to solve the mystery. Along the way, he’s helped by people who challenge everything he believes in, and ultimately tries to answer the question: can the past be rewritten? A supernatural thriller for your ears, starring Misha Collins, Melissa Ponzio, and Nathan Fillion. Created by Aaron Mahnke and written by Lauren Shippen.

 • Post Reports is the daily podcast from The Washington Post. Unparalleled reporting. Expert insight. Clear analysis. Everything you’ve come to expect from the newsroom of The Post. For your ears. Martine Powers is your host, asking the questions you didn’t know you wanted answered. Published weekdays by 5 p.m. Eastern time.

 • Shankar Vedantam uses science and storytelling to reveal the unconscious patterns that drive human behavior, shape our choices and direct our relationships.

 • P 19.00-20.00
  R2 maailmamuusika saade. Palgalised muusikaturistid on Don Erikson, Ringo Ringvee ja Daysleeper.

 • Dear Shandy is a dating advice podcast where Sharleen Joynt and her husband Andy Levine answer your burning relationship questions. New episodes drop every Thursday, and during Bachelor seasons, recaps drop on Tuesdays!

  Sharleen and Andy are two fiercely independent people who are skeptical of love stories and don’t believe in fate, soulmates, or The One. So how did they wind up so happily married? They learned the dating lessons by living them. Get no-holds-barred, honest advice from two people who actually have what you want: a fun, blissful partnership.

 • My name is Jay Shetty, and my purpose is to make wisdom go viral. I’m fortunate to have fascinating conversations with the most insightful people in the world, and on my podcast, I’m sharing those conversation with you. New episodes Mondays and Fridays. Listen anywhere you get your podcasts, and please rate and review the podcast if you enjoy it. Live life today ON PURPOSE.

 • "Huvitaja" uurib asju, mis puudutavad meie elukeskkonda ja eluviisi. Ootame kuulajatelt tagasisidet ja teemapakkumisi kodulehele või e-posti aadressil huvitaja@err.ee.  Kuulake teisipäevast reedeni kell 10.05 (kordus kell 01.00). Saadet teevad Krista Taim, Johannes Voltri, Kerttu Kaldoja, Kadri Põlendik ja Jakob Rosin.

 • Jalgpallisaade "Vutikohus" kõlab Kukus neljapäeviti. Ott Järvela ja Andres Vaher toovad teieni kõige olulisema jalgpallist.

 • In-depth, hard-hitting interviews with newsworthy personalities.

 • Get obsessed with us. Five days a week, Pop Culture Happy Hour serves you recommendations and commentary on the buzziest movies, TV, music, books, videogames and more. Join arts journalists Linda Holmes, Glen Weldon, Stephen Thompson, and Aisha Harris - plus a rotating cast of guest pop culture aficionados. The Happy Hour team leaves room at the table for exploring a range of reactions and opinions on every bit of the pop universe. From lowbrow to highbrow to the stuff in between, they take it all with a shot of cheer.

 • Against many challenges, Bitcoin, the worlds first true cryptocurrency has survived for over a decade. With What Bitcoin Did, podcast host Peter McCormack talks to experts in the world of Bitcoin. From developers to investors, journalists to Bitcoin company CEOs, you will learn about everything that is happening in the world of Bitcoin.

 • Stand-up koomikute Roger Andre & Daniel Veinbergsi podcast. Maailm läbi kahe noore vaatevinkli. Uus episood, iga nädal. Jälgi meid instas: p2ikesej2nkud.

 • Featuring talks from Jim Rohn
  To inspire
  Motivate and Change
  New episodes every week

 • How do I build my dream job? How do I make money online? Am I ready to leave my 9 to 5? How do I market my business? How can I create passive income? How can I grow my Instagram following? And the biggest question of all, can I *really* turn my passion into profits? Whether you’re a dreamer, have a side hustle, or you’re growing an empire, this is the show for you.

  The Goal Digger Podcast is a live-workshop style business and marketing podcast packed with actionable step-by-step tips that are helping thousands redefine success and chase bolder dreams. You can train with the experts on how to dig in, do the work, and tackle your biggest goals along the way.

  Host Jenna Kutcher brings you social media strategies, productivity tips, business hacks, authentic entrepreneurship truths and inspirational stories that can help YOU design your dream business and life. Jenna shares tangible, actionable advice that she used to escape the 9-5 hustle and become a self-made millionaire through photography, digital courses, affiliate marketing, and influencer campaigns. She’s sharing everything that has helped her navigate over a decade of entrepreneurship.

  Along with sharing her best-kept secrets, she interviews the top women in the industry who will share their secrets to ensure you are seen, heard, (and hired!) With 50 million downloads and counting, the Goal Digger movement is growing every day and now it’s YOUR TURN to hear from the experts, get inspired, and tackle your biggest goals along the way.

  Proud Member of the Hubspot Podcast Network


 • Brains On!® is a science podcast for curious kids and adults from American Public Media. Co-hosted each week by kid scientists and reporters from public radio, we ask questions ranging from the science behind sneezing to how to translate the purr of cats, and go wherever the answers take us. @Brains_On

 • "Külmavärinad" - jutud kollidest, tontidest, tapjatest ja deemonitest. Saada meile oma lugu: kylmavarinad@gmail.com.

 • The South China Morning Post political economy team analyse the latest economic data from China, delve deep into the ongoing US-China trade and tech war, and examine China's changing economic relationship with Europe, Africa and the Indo-Pacific. Hear deep background on Beijing's political machinations and how they affect policy and its global diplomacy.

 • There’s the Mormon history you do know … and the Mormon history you don’t. Join Lindsay Hansen Park (Year of Polygamy) and historian Bryan Buchanan as they dig into all aspects of Mormonism’s astonishing 200-year past—uncovering the little-known stories that chronicle how a six-person church grew into a multi-billion-dollar religion.

 • Hosted by renowned researcher Olga Lautman and political activist Monique Camarra, KREMLIN FILE takes audiences on a riveting journey through the rise of Putin and the spread of authoritarianism across the globe and into the Trump White House. Featuring interviews with Masha Gessen, Yuri Felshtinsky, Bill Browder, and Craig Unger, Season One dives head first into Putin’s Russia and their ongoing active measures campaign around the world.

  Brought to you by the creators of Active Measures. Executive Produced by Meidas Media. New episodes drop Thursdays beginning August 5th 2021.


 • Pat Flynn from The Smart Passive Income Blog reveals all of his online business and blogging strategies, income sources and killer marketing tips and tricks so you can be ahead of the curve with your online business or blog. Discover how you can create multiple passive income streams that work for you so that you can have the time and freedom to do what you love, whether it's traveling the world, or just living comfortably at home. Since 2008, he's been supporting his family with his many online businesses, and he's been openly sharing his wins, his losses, and all the lessons in between with the community of energetic but humble entrepreneurs who follow him. Self-proclaimed "crash test dummy of online business", you'll learn about building authority online, email marketing, building a team and outsourcing, content marketing, podcasting, search engine optimization, niche sites, social media strategies, how to get more traffic, creating online courses, affiliate marketing, and productivity tips so that you create something amazing without burning yourself out. It's a mix of interviews, special co-hosts and solo shows from Pat you're not going to want to miss. Hit subscribe, and get ready to change your life.

 • Malicious Life by Cybereason tells the unknown stories of the history of cybersecurity, with comments and reflections by real hackers, security experts, journalists, and politicians.

 • Juhtimiskoolitaja ja coach'i Veiko Valkiainen'i podcast “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” vastab küsimusele: mida tähendab olla edukas juht?

  Podcasti “Juhtimiskvaliteet on konkurentsieelis” algselt seatud küsimuseks, millele vestluste käigus vastuseid otsime, on: mida tähendab olla edukas juht? See võtmeküsimus on kogu juhtimispodcasti läbiv punane niit. Veiko missioon on toetada juhtidel ja meeskondadel saavutada soovitud eesmärke keskendudes tulemuslikkuse kasvatamisele läbi juhi ja tema tiimiliikmete mõtte- ja käitumismustrite muutmise. Podcast on koht, kus lisaks temale jagavad juhtimisteemadel oma mõtteid, teadmisi ja kogemusi Eesti erinevad tegevjuhid, tippsportlased, konsultandid-koolitajad ja teised juhtimisega lähedalt kokku puutuvad inimesed. Kuulake ikka!

 • During the 1-900 number craze of the Nineties, one company provided the vast majority of phone sex. American Telnet was an empire founded by the man who called himself “The Telephone Pimp.” He ran the company “like General Motors” and got filthy rich doing it. But for the (mostly) women who answered the calls and delivered fantasies 24-7, it was a different story. The powerful stigma against sex work was always lurking just beneath the surface, until it threatened to tear apart the whole company. Hosted by Tina Horn (Why Are People Into That?), OPERATOR is an eight-part series about big ambitions, Shakespearean-level corporate backstabbing, men and women at the cutting edge of a technological revolution...and on the front lines of a sexual one.

  Listen to new episodes 2 weeks early and to all episodes ad free with Wondery+. Join Wondery+ for exclusives, binges, early access, and ad free listening. https://wondery.app.link/Operator

 • People know their hometowns by streets, a favorite restaurant or the local mall. Crime Reporter Nancy Hixt knows hers by the crime scenes she's been to over the past 20 years. Journey deep inside some of Canada’s most high-profile criminal cases. Each episode will take you inside the story to give you details you didn't hear on the news.  New episodes every other week.

  Winner of the 2020 Edward R. Murrow Award (RTDNA).

 • It was supposed to be a reality show with a twist. In a sun-drenched villa in Ibiza, six hot guys compete for a cash prize and for the love of the beautiful and mysterious Miriam. It’s meant to be her big break: the moment she becomes the superstar she was born to be. But this is the era of “cruel reality TV” and the show producers have a different goal: they want to surprise the men with the fact that Miriam is trans. A new six-episode investigative series from Wondery, the makers of The Shrink Next Door and The Apology Line, and from Novel, HARSH REALITY is the story about love, lies, reality TV and a woman before her time: Miriam Rivera. Written by Agnes Borinsky and hosted by Trace Lysette.

 • Подкаст о ситуациях, в которых что-то пошло не так.

  Обратная связь:
  Telegram-канал @provalpodcast
  Instagram @krisvazovsky
  Почта info@tolktolk.me

 • Tissident podcast kutsub kuulaja sõbrannade omavahelisse jutuajamisse ja avab maailma, milles naistejutud saavad hoopis uue tähenduse. Räägime valehäbita oma ebaõnnestumistest, suhetest, pidutsemisest, karjäärist, muredest ja rõõmudest, seksuaalsusest ja paljust muust, mis parasjagu päevakajaline ja oluline tundub.

  Kõik taskuhäälingus räägitud lood, nimed ja tegelased on väljamõeldud.


 • Tuntud zooloog Aleksei Turovski jutustab humoorikalt ja soojalt põnevaid lugusid kogu maailma loomadest, lindudest, kaladest ja putukatest.

 • Podcast "Müüdid ja muinasjutud" toob kuulajateni lugusid maailma eri paigust. Jutustamisele tuleb nii müüte, legende kui ka juba kirjandusklassikaks kujunenud muinasjutte.
  Taskuhäälingu hoogu saab toetada keskkonnas patreon.com https://www.patreon.com/myydidmuinasjutud

 • A little show about big ideas. From the people who make Planet Money, The Indicator helps you make sense of what's happening today. It's a quick hit of insight into work, business, the economy, and everything else. Listen weekday afternoons.

 • Free advice from three of the world's most qualified, most related experts: Justin, Travis and Griffin McElroy. For one-half to three-quarters of an hour every Monday, we tell people how to live their lives, because we're obviously doing such a great job of it so far.

 • Learn practical tips for improving your stress, sleep, focus, and mood. Each week, Balance Coaches Ofosu and Leah will turn their own everyday successes and obstacles into chances to explore the science behind health and wellness. Along the way, they'll talk to experts and seek appreciation for the natural ups and downs we all experience. (Download Balance, the highest-rated meditation and sleep app, at www.balanceapp.com.)

 • Caroline Frenette (founder Journey To Glow) and her Skin Healing Experts bring you natural and holistic solutions to heal your skin from the inside-out and transformative coaching to support and inspire you on your journey to glow.

  Every week, we're talking to leading experts in the field of holistic medicine (Naturopathy, Ayurveda, Chinese Medicine, Herbalists, Functional Medicine and Holistic Nutrition) as well as experts in green beauty & organic skincare.

  We’ll explore how essential oils, self-care rituals and plants can support our well-being, and how diet, stress and lifestyle not only impact our skin but overall health.

  Healing persistent skin issues such as rosacea, acne, psoriasis, eczema, perioral dermatitis or "mystery" rashes can be very frustrating. We hope that these podcast conversations give you clues to help you get to the root cause of your skin imbalance but most importantly, remind you that you are not alone on your journey to glow.

  Get ready to create your most radiant life!

 • The podcast is a long-form conversation hosted by psychology enthusiast Pani Sabet with friends & guests speaking about personal philosophies, life lessons and failures, dating and relationships, and so much more.

 • The latest on the coronavirus pandemic from the experts at SiriusXM's Doctor Radio. For 24/7 coverage, listen live on SiriusXM channel 110 or On Demand any time on the SiriusXM app.

 • Join us every weekday morning to take a few moments to step out of the internal chatter and external noise. We'll pause and reflect to consider what brings us together in this shared human condition and how we can live a life that best reflects our limitless potential.

 • Being Boss® is an exploration of what it takes to be boss as a creative business owner, entrepreneur, freelancer, or side-hustler. Join host Emily Thompson as she explores the mindsets, habits, and tactics of harnessing your creative ambitions and embracing the adventure of starting and growing your own business so that you can make money doing work you love. Brought to you by HubSpot Podcast Network.

 • Tune in to make veterinary dermatology more fun than frustrating! This podcast features Dr. Ashley Bourgeois, DVM, Dip ACVD sharing practical tips on dermatologic workups you can bring to clinical practice right away. Also, stories about navigating the messy (yet beautiful) journey of being a vet mom while building a career you love.

 • Подкаст HR-tech сервиса Буду о талантливых людях из диджитала.

  Здесь мы знакомимся с представителями интеллектуальных профессий: медиа, IT, дизайн, маркетинг, коммуникации, финансы, менеджмент и аналитика. Говорим о том, чем живут люди из «цифры» и чем увлекаются, с какими мыслями встают по утрам, как проводят день и что читают по вечерам.

  Почему «Соседний столик»? Потому что в любом кафе можно услышать не только интересные разговоры от людей неподалёку, но порой и весьма ценные — о жизни, отношениях, работе. Надеемся, что истории наших гостей станут для именно таким полезным диалогом и пищей для размышлений.

  Автор и ведущий — Фёдор Тормосов.

  Для связи: @tfedor (Telegram)

 • Stories and conversations about planetary change. Hosted by Mike Osborne, Miles Traer, and Leslie Chang.

  Supported by Stanford Earth and Worldview Stanford.

 • “Why live an ordinary life, when you can live an extraordinary one?” Tony Robbins, the #1 Life and Business Strategist, has helped over 50 million people from 100 countries create real and lasting change in their lives. In this podcast, he shares proven strategies and tactics so you, too, can achieve massive results in your business, relationships, health and finances. In addition to excerpts from his signature events and other exclusive, never-before-released audio content, Tony and his team also conduct deeply insightful interviews with the most prominent masterminds and experts on the global stage.

 • "'A podcast about the internet' that is actually an unfailingly original exploration of modern life and how to survive it." - The Guardian. Hosted by Alex Goldman and Emmanuel Dzotsi from Gimlet.

 • Each week we trawl the continent of Europe for the most interesting stories to cover and the most fascinating people to interview. This semi-serious, semi-silly, Brexit-free show, from a reporter in Paris and an opera singer in Amsterdam, will make you seem clever to friends and make you feel like you've got two NEW friends in Katy and Dominic. You probably didn't realise you needed a European podcast in your life, but this will fill the gap that you didn't even know was there.

 • The Craig Groeschel Leadership Podcast offers personal, practical coaching lessons that take the mystery out of leadership. In each episode of the Craig Groeschel Leadership Podcast, Craig brings you empowering insights and easy-to-understand takeaways you can use to lead yourself and lead your team. You’ll learn effective ways to grow as a leader, optimize your time, develop your team, and structure your organization.

 • Jay Abraham is the world's preeminent business growth expert. So far, he has helped clients generate over $21.7 billion dollars in capital increases across hundreds of industries. He is a legend in entrepreneurship circles and a mammoth-force in original thinking.

  His daily consulting fee is over $100K. But fans of this program can join the Abraham Mastermind Alliance for free at Abraham.com.

  Join today!

 • The podcast that delves into the minds of entrepreneurs, creators and other inspiring people to uncover their journey's towards finding joy and fulfilment at work and in life.

  In each episode our host Ali Abdaal talks to his guests about their philosophies, strategies and tools that have helped them along their personal path to living a life of happiness and meaning.

  There's no manual for living a happy life, but we hope that from these shared experiences you'll leave each episode with practical advice you can use to help you along the way. Tune in and enjoy the journey!

 • Подкаст про роль ошибок и неудач в жизни людей, добившихся успеха.

  «Искусство ошибаться» — резидент сэйлзхауса «Гласно».
  Обратная связь, идеи и реклама: ads@glasno.media

 • Heart centered wisdom, soul shaking truths, and insights that are juicy AF.

  Welcome to Love Sex and Magic, the show for people who believe they CAN have it all AND know they deserve it; relationships that are healthy AND passionate, careers that are successful AND fulfilling, and a life filled with meaning, purpose and magic.

  Join me as I sit down with some of the most brilliant, inspiring and knowledgable voices in the fields of love sex and relationships, health, spirituality, self love, and personal development.

 • Stories, science and secrets from the world’s brightest thought-leaders. Behavioral Grooves is the podcast that satisfies your curiosity of why we do what we do. Explanations of human behavior that will improve your relationships, your wellbeing, and your organization by helping you find your groove.

 • From development and design to marketing and support, Under the Radar is all about independent app development. It's never longer than 30 minutes. Hosted by Marco Arment and David Smith.

 • Welcome to Green Beauty Conversations, the podcast that challenges you to think about how you buy, use, make and sell your natural beauty formulations. Our host Lorraine Dallmeier tackles topics that will make you think and encourage debate about green, indie and organic beauty with your friends, followers or customers.

  Formula Botanica is the accredited online organic cosmetic science school, hosting thousands of students in 150+ countries who have enrolled for their award-winning online formulation courses. The school has long been a hub for artisan skincare entrepreneurs, who form part of their large, engaged global online community.

  The global green beauty community looks to Formula Botanica for guidance on major events in the industry, such as new ingredient releases, innovative formulation techniques and indie business guidance. Formula Botanica is at the forefront of the global green beauty industry and is committed to bringing you the best and most up-to-date information from the green beauty world.

  Listen to the Green Beauty Conversations podcast and become part of the global green beauty movement.

 • پادکست برای دوستداران مبتدی شاهنامه

 • О крипте, финансовой грамотности и трейдинге.

  Мы рассказываем о том, что такое блокчейн, какие существуют продукты, трейдинг на крипто биржах, финансовая грамотность. Наш сайт https://timex.io/

 • Принято считать, что игры, анимация, фильмы, сериалы и другие виды развлечения — это эскапизм, а эскапизм — это плохо. Мы же готовы с чувством, толком и расстановкой доказать обратное. И чтобы сделать это, используем самый сильный аргумент — личные истории людей, которым игры, фильмы и сериалы помогли там, где не смогли помочь другие методы.

  «Эскейп» — это подкаст о людях, которым разные методы развлечения помогли справиться с каким-то тяжелым, травмирующим опытом. Смерть близких, депрессия, посттравматические расстройства, абьюз. Истории наших героев — это самые громкие доказательства того, что поп-культура — не «пустая трата времени» и не побег от реальности, а ровно наоборот: средство, которое часто помогает с этой самой реальностью сжиться.

  Вопросы, отзывы, мысли о подкасте, а заодно и истории о том, как поп-культура помогла именно вам, мы всегда очень ждем тут: anyuustyu@gmail.com

 • Roy Green’s resume is outstanding. He is a three time consecutive winner of the Canadian Association of Broadcasters national Gold Ribbon award, Canada’s most prestigious broadcast award.

  Listeners need not read his resume to know that Roy is a passionate advocate for the average Canadian, with an unshakable desire for justice and a deep and abiding love for his country. No wonder Roy’s show has been cited by Canada’s parliamentary newspaper as required listening for federal politicians.

  You can also listen to the Roy Green Show live on these stations: 900 CHML Hamilton, Global News Radio 640 Toronto, 980 CFPL London, 680 CJOB Winnipeg, 630 CHED Edmonton, 770 CHQR Calgary, 980 CKNW Vancouver, 650 CKOM, 980 CJME, & Radio NL.

 • Jeff Krisman has over 20 years of experience in practicing a type of Mindfulness practice called Mindful Coping, which provides practitioners with an ongoing and increasing ability to cope more effectively with the chaos, uncertainty, and constant change that we experience in our lives. He has found this particular type of practice to be highly effective in helping people to cultivate the ability to be more present and to be more calm in quickly changing conditions, to develop a calmer and more focused mind while out in the world dealing with all kinds of situations, and to become more "comfortable with being uncomfortable.” His greatest value that he can offer others is that he shares what he has struggled with in a very constructive, real, and open way and how Mindful Coping practice has helped him continue to develop his coping skills and how it can help others to cultivate a greater quality of life and more meaningful and satisfying relationships with others.This practice really helps us to internalize and understand that we take all of our previous baggage and past hurts and trauma into every encounter with others and how that affects our interactions with them and that real, positive, and meaningful change is possible. For more information about Mindful Coping practice, please feel free to email Jeff at mindfulcopingpodcast@gmail.com

 • Der transalpine Podcast von ZEIT ONLINE. Lenz Jacobsen, Politikredakteur in Berlin, bespricht mit den beiden ZEIT-Korrespondenten Matthias Daum aus Zürich und Florian Gasser aus Wien wöchentlich die aktuellen Debatten aus allen drei Ländern. Immer mittwochs, immer mit Dialekt.

 • 10 Minutes to Being Boss is a bite-sized show for creative entrepreneurs. We're taking listener questions and giving out actionable insights, tools, and tactics in around just :10 minutes. Join Emily Thompson and her plucky sidekick Corey Winter every Monday as you start your work week. Brought to you by the team behind the Being Boss Podcast.

 • High Performance Talks is a show dedicated to finding inspirational ways to improve performance through better health and wellbeing.

 • Pretending to be People is a mystery/horror role-playing podcast. Join Zach, Thomas, Luke, and Joe as they navigate a terrifying campaign filled with twists, turns, and laughs - all decided on a roll of the dice. Can the officers of the Contention Police Department unravel the mysteries suddenly plaguing their sleepy town? Will they die – or worse – in the attempt? This is an actual play utilizing the game systems of Delta Green and Pulp Cthulhu. This is Pretending to be People.

 • Want access to the best knowledge, tips, tactics and strategies from the world's most exciting (and successful) entrepreneurs - who happen to be women? Read on... We started the Female Startup Club podcast to bring you insights and learnings from the world’s most successful female founders, entrepreneurs and women in business. This is a space for women-in-progress to learn through insightful episodes, be inspired and take action to get what you want out of your startup. Find more on our website: www.femalestartupclub.com

 • What does it take to make money doing the work you love? How do you position yourself as an expert? How do you find fulfillment as a creative and wrangle the responsibility of being a business owner?In the Being Boss Archives, welcome to the first 275+ episodes of the award-winning, chart-topping, media-touted Being Boss podcast for creatives, business owners, and entrepreneurs. Listen along as co-hosts and business besties Emily Thompson and Kathleen Shannon navigate their paths as creative entrepreneurs in over 5 years of conversations about mindset, boundaries, habits, and routines. Join in on personal conversations and illuminating interviews with both working creatives and industry leaders, including Dr. Brené Brown, Brooke Castillo, Marie Forleo, Melissa Hartwig, Lisa Congdon and more, in an effort to help artists, makers, designers, side-hustlers and more to take control of their work and live life on their own terms. These Archives include episodes from 2015 - mid-2020. To listen to current episodes, search for Being Boss wherever you listen to podcasts.

 • How can we change behavior in practice? Listen in as hosts Samuel Salzer and Aline Holzwarth speak with leading experts on all things behavioral science, design and beyond. The Behavioral Design Podcast from Habit Weekly and the Center for Advanced Hindsight at Duke University provides a fun and engaging way to learn about applied behavioral science and how to design for behavior change in practice.

 • 5 minute summaries of Lex Fridman Podcast's episodes. Get the best insights and ideas in much less time. More at owltail.com

  Written summaries: https://www.owltail.com/summaries/15281-Artificial-Intelligence

  Other podcast summaries in Apple Podcasts: http://bit.ly/5-min-summaries

  Other podcast summaries In other apps, search 'podcast summaries'.

  Conversations about science, technology, history, philosophy and the nature of intelligence, consciousness, love, and power. Lex is an AI researcher at MIT and beyond.

 • Dan Kennedy is internationally recognized as a 'millionaire-maker', helping people in just about every category of business turn their ideas into fortunes. He has been called the "Professor of Harsh Reality" because he's provocative, irreverent, sarcastic, and tells it like it is in a humorous, but chilling, serious fashion that cuts to the core of the issues in a way no other marketing 'guru' does.

  Dan Kennedy's advice can be moved with remarkable ease from one very different field, industry, or profession to another with amazing success. He is a leading consultant in direct marketing, copywriting, internet strategies, and profit improvement systems.

 • Новая книга писательницы Натальи Ремиш, посвященная отношениям с приемной дочерью Лолой.

  Свой комментарий о книге вы можете оставить здесь.

 • Planet Sleep is an immersive and relaxing sleep experience which combines chill music with soothing nature sounds and stories to send you into a deep slumber. Hosted by Josh Thomas new episodes are released every Monday!

 • Jalgpalliportaali Soccernet.ee taskuhäälingusaade "Pikk ette (ja ise järele)" võtab pulkadeks jalgpallimaailma kõige põletavamad teemad.

 • Saade on eetris laupäeval kell 10
  R2 Naistesaunas, lahatakse teemasid, millest paljud ei julge avalikult rääkida ja mõni isegi ei julgeks kuulata. Kui, siis ainult salaja.
  Saatejuhid Kristel Aaslaid ja Eleryn Tiit

 • The Unlimited Spanish Podcast is your resource for practicing your Spanish speaking and listening. You will learn Spanish with the Question and Answer (TPRS) and Point of View techniques. You will also learn about the Spanish culture and the language itself. Finally, you will get valuable advice on Spanish learning. All the audio is in Spanish and you can get the text from unlimitedspanish.com || El Podcast de Unlimited Spanish es tu recurso para practicar tu habla y escucha de español. Aprenderás español con las técnicas de Pregunta y Respuesta (TPRS) y Punto de Vista. También aprenderás cultura española y sobre el idioma. Finalmente, conseguirás consejos sobre el aprendizaje del español. Todo el audio está en español. Puedes conseguir el texto en unlimitedspanish.com.

 • RahaRaadios räägime rahast, säästmisest, investeerimisest, finantsvabadusest, tuludest ja kuludest ning kõigest sellega seonduvast.

  Ühtlasi vastame kuulajate küsimustele ja õpime tehtud vigadest, mille tegijateks nii saatejuht Taavi Pertman kui ka saatekülalised.

  RahaRaadio on sinu investeerimisteekonnal usaldusväärseks abimeheks ja asendamatuks kaaslaseks.

 • Здесь собраны подкасты всех аудиопрограмм "Свободы". Актуальная политика, изысканная культура, социальные проблемы, борьба за права человека, гражданская практика - продолжая традиции, мы успеваем за самыми свежими новостями.

 • Tervist! - tegemist on tervisesaatega, mida iseloomustavad märksõnad „tõenduspõhine“ ja „praktiline“. Saadet juhib ajakirjanik Liis Seljamaa. Saade on suunatud kõigile, kes oma tervisest hoolivad ning ise selle heaks panustada soovivad, teismeealistest kuni eakateni.

 • The UX Collective (ISSN: 2766-5267) is an independent publication built to help designers think more critically about their work. Curated stories on user experience (UX), visual, and product design.

 • The Mindset Mentor™ podcast is designed for anyone desiring motivation, direction, and focus in life. Host Rob Dial has amassed a passionate following of over 3 million social media followers, including business professionals, entrepreneurs, and small business owners with his expertise and passion for helping motivate people to become the best version of themselves.

  In this podcast, Rob blends neurology, neurobiology, psychology, early childhood development, cognitive behavioral therapy so that you can understand the way your brain and body work together, because when you understand yourself, it makes it much easier to make a plan to change and succeed. When you master your mindset, you master your life.

  Over the past 15 years, he has studied with some of the greatest thought leaders of our time like Tony Robbins, Ram Dass, Dr. Joe Dispenza, Jay Shetty, Andrew Huberman and many more.

  If you're ready to take your life to the next level, are searching for more purpose or you just need extra inspiration or motivation, tune in to The Mindset Mentor Podcast.

  Follow Rob on Instagram @RobDialJr https://www.instagram.com/robdialjr/


 • Stuudios on oluline otsustaja, keda kiires tempos küsitlevad päevakajalistel teemadel Ainar Ruussaar, Timo Tarve ja Madis Kimmel.

 • Autoajakirjanik Veli Rajasaar ja erinevad saatekülalised võtavad iganädalases autopodcastis "Istmesoojendus" luubi alla nädala kõige kuumemad autoteemad, arvustavad sõidetud masinaid ning arutavad nädala jooksul tekkinud liikluse ja autodega seotud mõtteid või jagavad nippe. Istmed kuumaks!

 • Heihei!
  Kuulate Meie podcasti ”Karmake,” kus arutleme erinevatel teemadel, räägime enda kogemustest ja anname nõu. Kõik otse ja ausalt.
  Meile võib saata ka kirju ja küsimusi- podcastkarmake@gmail.com
  Meie sotsiaalmeedia kanalid:
  Arida Muru- @aridamuru
  Maarit Olbri- @maaritolbri

 • Arutleme müügist ning sellest kuidas müük igapäevaelus meid ümbritseb.

  Saates kuulete praktilisi lugusid ning õppetunde inimeste kogemuste põhjal ja toome teieni kõige olulisema müügiga seonduva, mida saate ka ise igapäevaelus rakendada.

  Liitu meiega @ https://www.facebook.com/eluonmyyk
  Kirjuta saatele: eluonmyyk@gmail.com